GWARANCJA NA FOTOWOLTAIKĘ
Gwarancja na panele fotowoltaiczne – o czym warto pamiętać i na co zwracać uwagę?
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej dokładamy wszelkich starań, by wybrać urządzenia charakteryzujące się najlepszymi parametrami. Dbamy również o jakość wykonania czy estetykę paneli. Warto również wziąć pod uwagę gwarancję, która powinna być czynnikiem priorytetowym, gdy na instalację wydajemy ogromne kwoty. Czasem zapewnienia ze strony producenta są niezwykle obiecujące, jednak nie do końca jasne i klarowne. Zanim więc zdecydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych warto zgłębić temat gwarancji. Co ona obejmuje i jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy!
Gwarancja na instalację fotowoltaiczną
Montując panele fotowoltaiczne w swoim domu, firmie czy gospodarstwie rolnym otrzymujemy gwarancję ze strony firmy, która jest odpowiedzialna za realizację tego przedsięwzięcia. W ten sposób wykonawca zapewnia nas, że cały proces został wykonany zgodnie z wszelkimi obowiązującymi normami, a instalacja fotowoltaiczna będzie działała prawidłowo.
Warto jednak podkreślić, że okres na jaki fotowoltaika objęta jest gwarancją zależy od firmy, która dokonuje montażu. Stąd też od jednego podmiotu otrzymamy 3 – letni okres gwarancyjny, a inny pozwoli nam na składanie reklamacji przez 5 czy nawet 10 lat. W tej kwestii nie ma bowiem żadnych odgórnych regulacji.
Warto więc dokładnie przeanalizować zapisy umowy, którą podpiszemy z firmą dokonującą montażu instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób sprawdzimy likwidację jakich usterek przewiduje instalator, a jakich kwestii nie obejmuje gwarancja. Niezależnie od okresu gwarancji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy klient przez okres 2 lat ma prawo skorzystać z rękojmi. Dotyczy ona zarówno samego produktu, jak i usługi montażu.
Gwarancja na poprawne działanie paneli fotowoltaicznych
Wybierając panele fotowoltaiczne warto zapoznać się z gwarancją na sprawność działania instalacji, tzw. gwarancją wydajnościową. W ten sposób poznamy przewidywany przez producenta spadek mocy czy sprawności modułu, z którym możemy mieć do czynienia na przestrzeni lat. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że po pewnym czasie instalacja fotowoltaiczna będzie tracić na jakości, co jest procesem nieuchronnym.
Warto więc poświęcić trochę czasu, by wybrać produkty mające najkorzystniejszą dla nas gwarancję wydajnościową. Najlepsze na rynku firmy zapewniają, że panele fotowoltaiczne po 25 latach zachowają nawet 90% swojej wyjściowej mocy. Często możemy się też spotkać z informacją na temat przewidywanych, skokowych spadków mocy, które nastąpią po 10 czy 15 latach.
Gwarancja na falownik
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, powinniśmy pamiętać o zapoznaniu się warunkami gwarancji dotyczącymi falownika (inwertera). To właśnie urządzenie jest odpowiedzialne za przekształcanie prądu stałego pochodzącego z modułów fotowoltaicznych na prąd zmienny. Warto więc zadbać o ten kluczowy element instalacji fotowoltaicznej, który niestety jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia i awarie.
W większości przypadków producenci decydują się objęcie falownika stosunkowo krótką gwarancją – standardowo jest to 5 lat. Jednak u liderów w branży zyskamy nawet 12 – 15 – letni okres gwarancyjny na inwerter. Standardową gwarancję można oczywiście przedłużyć, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Najczęściej gwarancja na falownik obejmuje naprawę zaistniałej usterki, bądź też wymianę urządzenia. Warto jednak sprawdzić okres jej działania, bo przecież decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej zależy nam, by była ona niezawodna i służyła nam przez długi czas.